Kilka słów o niej - kim jest Agnieszka Kalska

 

Freediver - zawodnik i instruktor Apnea Academy - szkoły freedivingu, którą prowadzi legendarny Umberto Pelizzari.

Uprawnienia instruktorskie uzyskane z rąk legendy freedivingu, jest czymś co napawa prawdziwą dumą. To jednak dzięki wieloletniemu treningowi jako profesjonalna swimmerka, posiada naturalną swobodę i elegancję ruchów co przekazuje swoim kursantom podczas prowadzonych przez nią zajęć.

 

 A tak to się mniej więcej zaczęło...

Freediving całkowicie zawrócił jej w głowie. Jako syrenka zrodziła się w Jeziorze Powidzkim podczas III Zlotu Freediverek i od tego czasu przy każdej możliwej okazji ucieka pod wodę. Zanim jednak wyrósł jej syreni ogon, ogromny kawałek swojego życia spędziła w basenie. Jako mała dziewczynka, trafiła do klasy pływackiej i już w 4 klasie podstawówki podczas pierwszych mistrzostw Polski zdobyła swój pierwszy medal. Nie przestała na tym jednym, zbierała kolejne, wręcz kolekcjonowała z każdej kolejnej sportowej imprezy i w każdym możliwym kolorze, lecz zdecydowanie najczęściej z tego najcenniejszego kruszcu. Na pytanie ile masz medali odpowie "Kilka", a bardziej dociekliwy w końcu usłyszy "Nie wiem dokładnie, ok. 6 kilo". W swojej długoletniej karierze pływackiej niejednokrotnie reprezentowała nasz kraj poza jego granicami. Za swoje największe pływackie osiągnięcie uważa uczestnictwo w Europejskich Młodzieżowych Dniach Olimpijskich w Murcii oraz Mistrzostwach Europy Juniorów w Glasgow, gdzie awansowała do finałów i półfinału w kilku konkurencjach w stylu dowolnym.

W grudniu 2012, zaledwie po kilku miesiącach od odkrycia freedivingu, Agnieszka uzyskała kwalifikację do kadry narodowej na Basenowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu. W czerwcu 2013 roku, w Belgradzie reprezentowała Polskę 2 konkurencjach: DNF oraz DYN. Był to jej pierwszy występ w tak prestiżowym towarzystwie - uczestnikami tej imprezy byli m.in. Natalia Molchanova i Alexey Molchanov (na zdjęciu obok), Wiliam Trubridge, Goran Colak. Osiągnięty rezulatat w eliminacjach w konkurencji DYN przyniósł jej możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas finału MŚ. Ostatecznie z Serbii Agnieszka przywiozła wysokie 15 miejsce i bagaż cennych doświadczeń upatrzonych od samych największych gwiazd i mistrzów światowego freedivingu.

W przejrzystych błękitach po raz pierwszy udało się jej zanurzyć w listopadzie 2013. To najbardziej emocjonalna część freedivingu. Dwutygodniowy pobyt nad Morzem Czerwonym pozwolił jedynie zanurzuć się w tym otoczeniu. Pół roku później, podczas szkolenia instruktorskiego w Sharm el Sheikh, mogła już w tym niebieskim świecie totalnie się zagłębić. Spotkanie z freediverami z 22 krajów świata i możliwość zdobycia kwalifikacji instruktora pod okiem samego Mistrza Umberto Pelizzariego to było niezwykle cenne doświadczenie.

Podczas szkolenia dla instruktorów Apnea Academy, Agnieszka miała okazję zapoznać się z największymi specjalistami z dziedziny freedivingu. Tym samym i oni mogli poznać i dostrzec jej potencjał i umiejętności. Od lipca 2014, Mike Maric - trener feedivingu i specjalista od pływania w monopłetwie, został głównym trenerem Agnieszki i razem Luca Marazziną (trenerem personalnym) koordynowali jej treningi przez 2 lata. Od 2015 roku nad rozwojem wenętrznej siły, Agnieszka współpracuje z Alessandro Vergendo (trenerem mentalnym), który kieruje jej rozwój zgodnie z ideologią Deep Inside State of Mind .

Występ na następnych basenowych Mistrzostwa Świata, które miały miejsce ponownie w Belgradzie w czerwcu 2015, przyniosły Agnieszce kolejne doświadczenie i świetne rezultaty.Tym razem, nominację od Stowarzyszenia Freediving Poland uzyskała we wszystkich 3 basenowych konkurencjach (DYN, DNF, STA) i osiągnęła świetne lokaty - kolejno 9., 9. i 14. miejsce.


W kwietniu 2016 roku, podczas Mistrzostw w Finlandii, przepływając w monopłetwie 205 metrów (DYN), ustanowiła Rekord Polski poprawiając poprzedni mający blisko 5 lat! Kilka miesięcy później na Mistrzostwach Świata w Turku, Agnieszka poprawiła rekord życiowy w DNF - 150m jednocześnie zajmując 13. miejsce, a w STA zajęła 12. pozycję na świecie! W 2017 w maju zdobyła wicemistrzostwo Polski, a w październiku, tym razem na Białorusi, pobiła kolejne życiowe rekordy - DNF 165m i DYN 215m.

W sierpniu 2017 roku, Agnieszka zadebiutowała w konkurencjach głębokościowych, podczas Zawodów Krystalicznej Wody rozgrywanej nad jez. Hańczą, reprezentując żeńską społeczność freedivingową, osiągnąła znaczące rezulaty jak na wody słodkie - FIM -43m, CWT (bi-fins) -39m oraz CNF -30m. W kolejnym roku, podczas Głębokościowych Mistrzowst Polski podjęła próbę nurkowania na głębokość -46m w dyscyplinie CNF. Zabrakło niewiele, by ten wynik został zaliczony, a wówczas byłby to wyrównany rekord Polski, ustanowiony w wodach słonych! Podczas tych zawodów Agnieszka z sukcesem zakończyła nurkowania -48m FIM oraz -45m CWT.

W 2018 roku Agnieszka podjęła treningi pod okiem rekordzisty świata w pływaniu w monopłetwie - Giorgosem Panagiotakisem. W czerwcu 2018 wzięła udział w Mistrzostwach Świata po raz czwarty, ale po raz pierwszy wyniki z poprzedniego sezonu przyniosły jej kwalifikację z 2. i 3. najlepszym wynikiem na świecie w konkurencjach odpowiednio DNF i DYN. Do pełnego szczęścia zabrakło kilku metrów - z wynikiem 229 m w DYN, Agnieszka zajęła 4. miejsce na świecie podczas Indywidualnych Basenowych Mistrzostw Świata AIDA 2018 w Belgradzie.
W listopadzie 2018, Agnieszka wzięła udziała w zawodach o puchar Białorusi, rozgrywanych w Mińsku. W swojej koronnej konkurencji DYN pokonała 240 metrów! Jest to 5 wynik w historii tej dyscypliny i do aktualnego rekordu świata zabrakło zaledwie 3 metrów!

Poza pływaniem i freedivingiem uwielbia każdy inny sport związany z wodą - także taki, gdzie można śmigać tylko, gdy jest ona zamrożona. Woda to jej żywioł i mogłaby wcale z niej nie wychodzić. Dotychczas pielęgnowana inna pasja jaką była praca w agencji reklamowej, w której wykonywanie z pozoru niemożliwych zadań przysparzało jej mnóstwo osobistej satysfakcji, odeszło w dal z uwagi na pełne zaangażowanie w treningi i wprowadzanie innych w świat freedivingu poprzez prowadzone szkolenia basenowe i wyjazdowe w kierunku głębokiej wody...

 

 

OFICJALNE "Personal Best" AGNIESZKI

FREEDIVING

DYN 240 m - Otwarte Mistrzostwa Białorusi, Mińsk, listopad 2018 ->ZOBACZ FILM
DNF 165 m - Otwarte Mistrzostwa Białorusi, Mińsk, październik 2017 ->ZOBACZ FILM
STA 6:14,00 - Otwarte Mistrzostwa Białorusi, Mińsk, listopad 2018
FIM -48 m- Głębokościowe Mistrzostwa Polski, jez. Hańcza, sierpień 2018
CWT -45 m - Głębokościowe Mistrzostwa Polski, jez. Hańcza, sierpień 2018
CWT (bifins) -39 m - Zawody Krystalicznej Wody, jez. Hańcza, sierpień 2017
CNF -30 m - Zawody Krystalicznej Wody, jez. Hańcza, sierpień 2017

REKORDY POLSKI

DYN 205 m - Otwarte Mistrzostwa Finlandii, Turku, kwiecień 2016 (REKORD POLSKI 2016) -> ZOBACZ FILM

Zobacz jak wygląda aktualny ranking AIDA

PŁYWANIE

50dow - 0:26,76, 100dow - 0:57,73, 200dow - 2:03,66, 400dow - 4:23,17, 800dow - 9:11,82